Opieka naukowa
Każdy doktorant rozpoczynający kształcenie w Szkole Doktorskiej UEK posiada opiekuna naukowego, pod którego kierunkiem przygotowuje wstępną koncepcję rozprawy doktorskiej. Wyboru opiekuna naukowego kandydat na doktoranta dokonuje na etapie rekrutacji. Na wniosek doktoranta lub opiekuna naukowego, Dyrektor Szkoły Doktorskiej UEK może podjąć decyzję o zmianie opiekuna naukowego.
Wstępna koncepcja rozprawy doktorskiej przygotowywana jest przez doktoranta w ramach pracy z opiekunem naukowym w trakcie seminariów, w okresie do trzech miesięcy od rozpoczęcia przez doktoranta kształcenia w Szkole Doktorskiej UEK. Opiekunem naukowym może być osoba posiadająca co najmniej stopień doktora habilitowanego.
Przygotowana przez doktoranta wstępna koncepcja rozprawy doktorskiej przedstawiana jest Radzie Naukowej Szkoły Doktorskiej UEK, która dokonuje jej oceny. Ocena może być oceną negatywną albo oceną pozytywną (akceptacja).
W przypadku oceny negatywnej, Rada Naukowa Szkoły Doktorskiej UEK wskazuje kierunki i działania konieczne dla uzyskania oceny pozytywnej, w szczególności, może wnioskować do Dyrektora Szkoły Doktorskiej UEK o zmianę opiekuna naukowego oraz wydłużyć czas na przygotowanie wstępnej koncepcji rozprawy doktorskiej. Wstępna koncepcja rozprawy doktorskiej zaopiniowana negatywnie, wymaga ponownego jej przedłożenia do oceny Radzie Naukowej Szkoły Doktorskiej UEK.
Wyznaczenie promotora (promotorów)
W terminie 3 miesięcy od dnia podjęcia kształcenia w Szkole Doktorskiej UEK, na wniosek doktoranta, po zaopiniowaniu przez Radę Naukową Szkoły Doktorskiej UEK, Rada Dyscypliny wyznacza promotora lub promotorów albo promotora i promotora pomocniczego. Wyznaczenie promotora lub promotorów albo promotora i promotora pomocniczego następuje w drodze uchwały Rady Dyscypliny. Promotorem może być osoba posiadająca co najmniej stopień doktora habilitowanego, a promotorem pomocniczym może być osoba posiadająca co najmniej stopień doktora. Promotorem może być osoba, która jest pracownikiem zagranicznej uczelni lub instytucji naukowej, jeżeli Rada Dyscypliny uzna, że osoba ta posiada znaczące osiągnięcia w zakresie zagadnień naukowych, których dotyczy rozprawa doktorska.
Promotorem nie może zostać osoba, która w okresie ostatnich 5 lat:
1) była promotorem czterech doktorantów, którzy zostali skreśleni z listy doktorantów z powodu negatywnego wyniku oceny śródokresowej lub
2) sprawowała opiekę nad przygotowaniem rozprawy doktorskiej przez co najmniej 2 osoby ubiegające się o stopień doktora, które nie uzyskały pozytywnych recenzji od co najmniej dwóch recenzentów.
Do obowiązków promotora należy w szczególności:
1) udzielanie doktorantowi niezbędnej pomocy merytorycznej i metodycznej w pracy naukowej;
2) pomoc w organizowaniu warsztatu badawczego;
3) udzielanie wskazówek metodycznych i pomoc w zdobywaniu doświadczeń dydaktycznych;
4) ocena rozwoju naukowego doktoranta.
Przygotowanie i realizacja indywidualnego planu badawczego
Doktorant w uzgodnieniu z promotorem lub promotorami opracowuje indywidualny plan badawczy [link: https://dr.uek.krakow.pl/szkola-doktorska/harmonogram-semestr-ii-szkoly-doktorskiej-uek-2021-22/] .
Przygotowanie projektu indywidualnego planu badawczego następuje w szczególności w trakcie seminariów, nie później jednak niż w okresie sześciu miesięcy od daty wyznaczenia promotora lub promotorów albo promotora i promotora pomocniczego. Przyjęcie indywidualnego planu badawczego przez Radę Dyscypliny jest warunkiem koniecznym zaliczenia drugiego semestru kształcenia. Potwierdzeniem realizacji zadań objętych indywidualnym planem badawczym jest pisemna opinia promotora lub promotorów, sporządzana w danym semestrze kształcenia (tj. semestr III, IV, V, VI). Ww. opinia jest niezbędna do zaliczenia przez doktoranta danego semestry kształcenia. Realizacja indywidualnego planu badawczego podlega ocenie śródokresowej w trakcie czwartego semestru kształcenia w Szkole Doktorskiej UEK. Promotor i promotor pomocniczy nie mogą być członkami komisji ewaluacyjnej.
Zakończenie kształcenia
Kształcenie w szkole doktorskiej kończy się złożeniem rozprawy doktorskiej. Doktorant składa rozprawę doktorską wraz z opinią promotora (promotorów).
Termin złożenia rozprawy doktorskiej i okres kształcenia w Szkole Doktorskiej UEK, na wniosek doktoranta złożony do Dyrektora Szkoły Doktorskiej UEK, może zostać przedłużony, przy czym łączny czas kształcenia w Szkole Doktorskiej UEK nie może przekroczyć okresu wynikającego z programu kształcenia i terminu złożenia rozprawy doktorskiej określonego w indywidualnym planie badawczym o więcej niż dwa lata. Do wniosku o przedłużenie kształcenie doktorant załącza opinię promotora (promotorów).
Więcej informacji w zakładce Organizacja kształcenia [https://dr.uek.krakow.pl/szkola-doktorska/organizacja-ksztalcenia/ ]
Zasady określone w Regulaminie Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (tj. Załącznik do Uchwały Senatu UEK nr T.0022.34.2023 z dnia 24 kwietnia 2023 r.) zapewniają doktorantowi przez okres kształcenia w Szkole Doktorskiej opiekę naukową (promotorską), wsparcie w pracy badawczej oraz wsparcie materialne zgodnie z zapisami ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Zasady współpracy pomiędzy opiekunem naukowym (promotorem) a doktorantem w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie powinny sprzyjać harmonijnemu i skutecznemu procesowi kształcenia, rozwijaniu naukowego potencjału doktoranta oraz budowaniu relacji opartej na wzajemnym zaufaniu i szacunku. W szczególności, zasady te dotyczą następujących obszarów współpracy, które mogą przyczynić się do efektywnej i satysfakcjonującej współpracy, prowadząc do realizacji wysokiej jakości rozprawy doktorskiej oraz rozwoju naukowego doktoranta.
1. Zakres obowiązków i odpowiedzialności opiekuna naukowego (promotora) promotora:
– Zapewnienie wsparcia merytorycznego w opracowywaniu planu badawczego i w realizacji badań doktoranta.
– Regularne konsultacje i nadzór nad postępami w procesie pisania pracy doktorskiej.
– Pomoc w wyborze metod badawczych i literatury naukowej.
– Wsparcie w przygotowaniu doktoranta do konferencji, publikacji artykułów naukowych oraz innych form upowszechniania wyników badań naukowych.
– Organizacja praktyk wymaganych planem kształcenia.
– Monitorowanie przestrzegania harmonogramu procesu tworzenia prac doktorskich i wsparcie w organizacji pracy (w tym przygotowanie wymaganych Regulaminem SD UEK opinii).
– Zapewnienie obiektywnej i konstruktywnej oceny postępów doktoranta
– Przestrzeganie zasad etyki naukowej we współpracy z doktorantem.
2. Zakres obowiązków i odpowiedzialności doktoranta:
– Realizacja pracy doktorskiej zgodnie z ustalonym harmonogramem i planem badawczym.
– Regularne informowanie opiekuna o postępach prac, trudnościach i ewentualnych potrzebach dotyczących zmian w harmonogramie.
– Aktywne uczestnictwo w konsultacjach z opiekunem oraz w życiu naukowym jednostki (konferencje, seminaria, publikacje).
– Zgłaszanie propozycji tematów badawczych oraz autonomiczne poszukiwanie literatury i metodologii.
– Przestrzeganie zasad etyki naukowej oraz dbałość o jakość prowadzonych badań.
3. Harmonogram spotkań i konsultacji
Konsultacje między doktorantem a opiekunem powinny odbywać się regularnie, aby umożliwić monitorowanie postępów i omówienie bieżących kwestii badawczych.
W wyjątkowych sytuacjach (np. problemy badawcze, zmiany w pracy) mogą być organizowane dodatkowe spotkania na wniosek jednej ze stron.
4. Komunikacja
– Komunikacja powinna być otwarta i zrozumiała dla obu stron.
– Strony powinny dążyć do wspólnego rozwiązywania problemów.
– Opiekun naukowy i doktorant są zobowiązani do terminowego odpowiadania na pytania oraz wymiany informacji związanej z procesem tworzenia pracy doktorskiej.
5. Wsparcie w rozwoju naukowym doktoranta
Opiekun naukowy zobowiązany jest do promowania rozwoju naukowego doktoranta, w tym:
– Zachęcania do uczestnictwa w konferencjach, warsztatach i szkoleniach.
– Pomocy w publikacji artykułów naukowych i rozwoju warsztatu naukowego.
– Wsparcia w nawiązywaniu kontaktów z innymi ośrodkami naukowymi oraz w międzynarodowej współpracy badawczej.
Doktorant ma obowiązek aktywnego poszukiwania możliwości rozwoju (udział w szkoleniach, konferencjach, publikacje) oraz informowania opiekuna o tych formach aktywności.
6. Ocena postępów i raportowanie
Regularna ocena postępów w pracy doktorskiej odbywa się zgodnie z regulaminem Szkoły Doktorskiej. Opiekun naukowy zobowiązany jest do przygotowywania opinii na temat postępów doktoranta, które są wymagane przez Szkołę Doktorską.
7. Rozwiązywanie konfliktów
W przypadku nieporozumień lub konfliktów, strony zobowiązane są do podjęcia próby ich polubownego rozwiązania. Jeśli konflikty nie zostaną rozwiązane na drodze bezpośredniej rozmowy, doktorant lub opiekun mogą zgłosić problem kierownictwu Szkoły Doktorskiej, które powinno pośredniczyć w wypracowaniu rozwiązania.
8. Zasady dotyczące własności intelektualnej
Ochrona wyników badań oraz prawa własności intelektualnej muszą być ustalone na początku współpracy. Opiekun i doktorant powinni omówić kwestie związane z autorstwem i współautorstwem publikacji.
9. Etyka naukowa
Obie strony są zobowiązane do przestrzegania zasad etyki naukowej, w tym dbałości o rzetelność prowadzonych badań, właściwe cytowanie źródeł oraz unikanie konfliktów interesów.
Zgodnie z planem kształcenia w Szkole Doktorskiej UEK seminarium realizowane jest od semestru I do VI w łącznym wymiarze 90 godzin (tj. 15 godzin na semestr).u003cbru003eOpiekunowie naukowi oraz promotorzy proszeni są o zgłaszanie na początku każdego semestru do Sekcji harmonogramów UEK terminów zajęć seminaryjnych.
Opinia opiekuna naukowego (opiekunów naukowych) składana wraz z wnioskiem doktoranta o wyznaczenie promotora/promotorów oraz wstępna koncepcją rozprawy doktorskiej [link: https://dr.uek.krakow.pl/wp-content/uploads/2024/10/Formularz_opinia-opiekuna-naukowego_WKPD_2024.docx]
Opinia promotora (promotorów) składana wraz z wnioskiem doktoranta o przyjęcie indywidualnego planu badawczego i zatwierdzenie tytułu rozprawy doktorskiej [ https://dr.uek.krakow.pl/wp-content/uploads/2022/02/IPB_SDUEK.docx ]
Opinia promotora/ów potwierdzająca realizacje zadań objętych IPB [https://dr.uek.krakow.pl/wp-content/uploads/2023/10/Opinia-promotora_formularz_2023_10.docx]
Rada Dyscypliny dokonuje zmiany promotora lub promotorów albo promotora i promotora pomocniczego na wniosek doktoranta, promotora, promotora pomocniczego lub Dyrektora Szkoły Doktorskiej UEK. Wniosek o zmianę promotora lub promotorów albo promotora i promotora pomocniczego składany za pośrednictwem Centrum Kształcenia Doktorantów i Obsługi Postępowań Doktorskich do Przewodniczącego Rady Dyscypliny.u003cbru003eu003cbru003eWniosek po wcześniejszym zaopiniowaniu przez Radę Naukową Szkoły Doktorskiej UEK i powinien być rozpatrzony przez Radę Dyscypliny w terminie 2 miesięcy od daty złożenia. Zmiana promotora lub promotorów albo promotora i promotora pomocniczego następuje w drodze uchwały Rady Dyscypliny, Od uchwały w przedmiocie zmiany promotora lub promotorów albo promotora i promotora pomocniczego doktorantowi przysługuje wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez Radę Dyscypliny.