Na proces zmierzający do nadania stopnia doktora w trybie eksternistycznym składają się niżej podane czynności opisane w formie 15 kroków:
KROK 1. Wybór opiekuna naukowego z oferty opieki naukowej opublikowanej przez CKDiOPD
Rozprawa doktorska przygotowana jest pod opieką naukową promotora lub promotorów albo promotora i promotora pomocniczego. Osoba zainteresowana przygotowaniem doktoratu w trybie eksternistycznym w UEK w pierwszej kolejności powinna nawiązać współpracę z jednym z samodzielnych pracowników UEK. Z ofertami opieki naukowej zgłoszonymi przez pracowników UEK w danych dyscyplinach można zapoznać pod poniższymi linkami:
– Ekonomia i finanse
– Geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna
– Nauki o polityce i administracji
– Nauki o zarządzaniu i jakości
– Nauki prawne
Opiekunem naukowym doktoratu przygotowywanego w trybie eksternistycznym może również zostać pracownik UEK spoza ww. oferty posiadający co najmniej stopień doktora habilitowanego.
KROK 2. Przygotowanie wstępnej koncepcji rozprawy doktorskiej
Wstępna koncepcja rozprawy doktorskiej przygotowywana jest pod kierunkiem opiekuna naukowego zgodnie z przyjętym wzorem – WZÓR
KROK 3. Wyznaczenie promotora
Promotora (lub promotorów albo promotora i promotora pomocniczego) wyznacza na wniosek właściwa Rada Dyscypliny.
Promotorem może być osoba posiadająca co najmniej stopień doktora habilitowanego, a promotorem pomocniczym osoba posiadająca co najmniej stopień doktora.
W celu złożenie wniosku o wyznaczenie promotora/promotorów należy złożyć za pośrednictwem systemu IRK UEK następujące dokumenty:
– wniosek o wyznaczenie promotora/ów – FORMULARZ
– zgoda na pełnienie funkcji promotora (promotora pomocniczego) – FORMULARZ_PROMOTOR, FORMULARZ_PROMOTOR_POMOCNICZY
– wstępna koncepcja rozprawy doktorskiej przygotowana zgodnie ze wzorem (Krok III) w wersji pdf
– skan dyplomu uzyskania tytułu magistra, magistra inżyniera lub tytułu równorzędnego, a w przypadku, gdy kandydatowi nie został wydany odpis odpowiedniego dyplomu, zaświadczenie o ukończeniu studiów i uzyskaniu tytułu magistra, magistra inżyniera lub tytułu równorzędnego a w przypadku ukończenia studiów za granicą:
• skan zalegalizowanego lub opatrzonego apostille dyplomu lub innego dokumentu ukończenia studiów za granicą dającego prawo do ubiegania się o nadanie stopnia doktora w państwie, w którego systemie szkolnictwa wyższego działa uczelnia, która go wydała lub uznanego za równorzędny z polskim dyplomem ukończenia studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich i tytułowi zawodowemu magistra lub magistra inżyniera: na podstawie umowy międzynarodowej określającej równoważność lub w drodze postępowania nostryfikacyjnego, na podstawie wydanego zaświadczenia,
• w przypadku dyplomu wydanego przez uczelnię działającą w systemie szkolnictwa wyższego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (Europejskiego Obszaru Gospodarczego – EFTA), potwierdzającego ukończenie: studiów drugiego stopnia lub co najmniej czteroletnich studiów jednolitych w kraju wydania, jeżeli jest on uważany za równorzędny dyplomowi ukończenia studiów drugiego stopnia w państwie wydania,
• w przypadku dokumentów, poświadczających ukończenie studiów wyższych za granicą, sporządzonych w innym języku niż język angielski lub polski, wymaga się dodatkowo przedstawienia skanu uwierzytelnionego tłumaczenia tego dokumentu na język polski albo angielski
–CV- życiorys naukowy
Dodatkowo należy uzupełnić w systemie IRK UEK niezbędne do dalszego procedowania dane osobowe.
UWAGA ! Ww. wnioski wraz z załącznikami będą przyjmowane przez cały rok za pośrednictwem systemu IRK: Internetowa Rekrutacja Kandydatów (uek.krakow.pl) – kafelek: Doktorat eksternistyczny
KROK 4. Przygotowanie IPB
Osoba ubiegająca się o nadanie stopnia doktora w trybie eksternistycznym, w uzgodnieniu z promotorem lub promotorami opracowuje indywidualny plan badawczy (IPB), który powinien w szczególności:
1) uzasadniać wybór problemu badawczego;
2) prezentować cel pracy, hipotezy badawcze lub pytania badawcze;
3) wskazywać metodykę badań pozwalającą na oryginalne rozwiązanie problemu badawczego;
4) zawierać proponowaną strukturę pracy;
5) przedstawiać harmonogram przygotowania rozprawy doktorskiej określający zadania oraz terminy ich realizacji;
6) zawierać termin złożenia rozprawy doktorskiej;
7) zawierać deklarację innych aktywności badawczych, konferencyjnych i publikacyjnych.
Przygotowanie projektu indywidualnego planu badawczego następuje nie później niż w okresie sześciu miesięcy od daty wyznaczenia promotora lub promotorów albo promotora i promotora pomocniczego.
KROK 5. Prezentacja i dyskusja nad proponowanym projektem IPB
Projekt indywidualnego planu badawczego przedstawiany jest w trakcie otwartego zebrania naukowego.
Dyskusja nad IPB odbywa się w trakcie otwartych zebrań naukowych organizowanych w formie zdalnej za pośrednictwem platformy MS Teams. Gospodarzem spotkania jest promotor.
Przebieg zebrania jest protokołowany przez osobę wskazaną przez promotora.
KROK 6. Zatwierdzenie IPB przez Radę Dyscypliny
Indywidualny plan badawczy (IPB), po zaopiniowaniu przez promotora i promotora pomocniczego (jeżeli ten został wyznaczony) oraz przez Radę Naukową Szkoły Doktorskiej UEK (zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy składu Rady), przedstawiany jest Radzie Dyscypliny w terminie 12 miesięcy od daty wyznaczenia promotora lub promotorów albo promotora i promotora pomocniczego, celem jego zatwierdzenia.
W celu zaopiniowania IPB przez Radę Naukową SD UEK należy złożyć następujące dokumenty:
– indywidualny plan badawczy (IPB) w wersji pdf.
– opinia promotora/ów, promotora pomocniczego (jeśli dotyczy),
– protokół z zebrania naukowego (prezentacji IPB),
– raport wprowadzonych zmian do projektu IPB – FORMULARZ,
– wniosek do Rady Dyscypliny – FORMULARZ.
IPB jest zatwierdzany przez Radę Dyscypliny, w drodze uchwały podejmowanej bezwzględną większością głosów, przy obecności co najmniej połowy składu organu. Odmawiając zatwierdzenia indywidualnego planu badawczego Rada Dyscypliny wskazuje elementy wymagające zmiany bądź uzupełnienia. Po ich uwzględnieniu IPB może zostać ponownie przedstawiony Radzie Dyscypliny do zatwierdzenia.
KROK 7. Weryfikacja efektów uczenia się dla kwalifikacji na poziomie 8 Polskiej Ramy Kwalifikacji
Po wyznaczeniu promotora lub promotorów albo promotora i promotora pomocniczego, a przed złożeniem wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie nadania stopnia doktora, osoba ubiegająca się o nadanie stopnia doktora w trybie eksternistycznym składa do Dyrektora Szkoły Doktorskiej UEK wniosek o weryfikację efektów uczenia się dla kwalifikacji na poziome 8 PRK wraz z dokumentami pozwalającymi na poświadczenie tych efektów.
Weryfikacji efektów uczenia się dla kwalifikacji na poziomie 8 PRK dokonuje Rada Naukowa Szkoły Doktorskiej UEK. Weryfikacja efektów uczenia się dla kwalifikacji na poziomie 8 PRK, jest dokonywana w oparciu o:
1) potwierdzenie wystąpienia na zebraniu naukowym prezentującego założenia indywidualnego planu badawczego stanowiącego podstawę przygotowania rozprawy doktorskiej;
2) potwierdzenie przez promotora realizacji indywidualnego planu badawczego stanowiącego podstawę przygotowania rozprawy doktorskiej;
3) potwierdzenie posiadania w dorobku co najmniej jednej publikacji w postaci artykułu naukowego opublikowanego w czasopiśmie naukowym ujętym w wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 276 ust. 2 pkt 2 lit b Ustawy lub jednej monografii naukowej, w której autorzy nie są przypisani do poszczególnych rozdziałów, wydanej przez wydawnictwo, które w roku opublikowania monografii w ostatecznej formie było ujęte w wykazie sporządzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie Ustawy art. 267 ust. 2 pkt 2 lit. a Ustawy. Jeśli publikacje mają charakter wieloautorski, wymagane jest aby suma udziałów w powstawaniu publikacji była równa co najmniej jedności.
4) potwierdzenie aktywnego uczestnictwa w co najmniej jednej konferencji naukowej;
5) certyfikat, dyplom ukończenia studiów bądź potwierdzenie pozytywnego zdania egzaminu językowego wydane przez Centrum Językowe UEK, stwierdzające znajomość nowożytnego języka obcego na poziomie biegłości językowej co najmniej B2 (osoby nie posiadające dokumentu poświadczającego znajomość nowożytnego języka obcego na poziomie B2 mają możliwość przystąpić do Egzaminu z języka angielskiego na poziomie B2 organizowanego przez Centrum Językowe UEK – więcej informacji pod linkiem);
6) dodatkowo – w przypadku osób, które zrealizowały program studiów doktoranckich – poświadczenie zrealizowania programu studiów doktoranckich.
Osobie ubiegającej się o nadanie stopnia doktora w trybie eksternistycznym Dyrektor Szkoły Doktorskiej UEK wydaje dokument poświadczający uzyskanie efektów uczenia się dla kwalifikacji na poziomie 8 PRK. Dokument ten dołączany jest do wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie nadania stopnia doktora.
Wniosek o weryfikację efektów uczenia się dla kwalifikacji na poziomie 8 PRK – FORMULARZ , lista przekazanych dokumentów – FORMULARZ
Opłata za przeprowadzenie egzaminu weryfikującego efekty uczenia się na poziomie 8 PRK wynosi 937,00 zł (tj. 10% stawki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego profesora, określanej przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki).
Ww. opłatę należy wnieść na numer rachunku Uczelni (Alior Bank Spółka Akcyjna): 93 2490 0005 0000 4600 9102 9954 – „Opłata – weryfikacja 8 PRK”
KROK 8. Przygotowanie rozprawy doktorskiej
KROK 9. Weryfikacja rozprawy doktorskiej w Jednolitym Systemie Antyplagiatowym
Promotor umieszcza rozprawę w systemie JSA. Po otrzymaniu raportu z JSA promotor decyduje o akceptacji raportu i złożeniu pracy do Centrum Kształcenia Doktorantów i Obsługi Postępowań Doktorskich (CKDiOPD) wraz z oświadczeniem.
KROK 10. Złożenie rozprawy doktorskiej oraz wniosku do Rady Dyscypliny o wszczęcie postępowania o nadanie stopnia doktora
Do biura Centrum Kształcenia Doktorantów i Obsługi Postępowań Doktorskich (CKDiOPD) należy złożyć:
- 4 egzemplarze rozprawy doktorskiej – pierwsza strona rozprawy doktorskiej powinna zostać przygotowana zgodnie z wytycznymi określonymi w Zarządzeniu Rektora UEK nr 32/2020 z dnia 12 maja 2020 r. (wzór – stanowi załącznik nr 1 do ww. Zarządzenia):
a. 3 egzemplarze w twardej oprawie,
b. 1 egzemplarz, zbindowany w miękkiej oprawie, drukowany dwustronnie – wersja przeznaczona do dokumentacji UEK; - do rozprawy doktorskiej dołącza się streszczenie w języku angielskim, a do rozprawy doktorskiej przygotowanej w języku obcym również streszczenie w języku polskim;
- oświadczenie – FORMULARZ (załącznik nr 3 do Zarządzenia nr 32/202)
- nośnik elektroniczny zawierający:
a. rozprawę doktorską w wersji pdf
b. opis rozprawy doktorskiej w wersji edytowalnej – wzór (załącznik nr 2 do Zarządzenia nr 32/2020), - wniosek do Rady Dyscypliny – FORMULARZ,
- kopię dyplomu potwierdzającego uzyskanie tytułu magistra, magistra inżyniera albo równorzędny lub kopię dyplomu , o którym mowa w art. 326 ust. 2 pkt 2 Ustawy lub art. 327 ust. 2 Ustawy, dający prawo do ubiegania się o nadanie stopnia doktora w państwie, w którego systemie szkolnictwa wyższego działa uczelnia, która go wydała
- opinię promotora lub promotorów nt. rozprawy doktorskiej,
- informacja o publikacjach kandydata, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt. 3 oraz § 4 Regulaminu postępowania w sprawie nadania stopnia doktora w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie stanowiącego załącznik nr 1 do Uchwały Senatu nr T.0022.35.2023 z dnia 24 kwietnia 2023 roku (link)
- certyfikat [Wykaz certyfikatów] lub dyplom ukończenia studiów, poświadczający znajomość nowożytnego języka obcego na poziomie biegłości językowej co najmniej B 2 albo potwierdzenie pozytywnego zdania egzaminu językowego, o którym mowa §5 Regulamin (Wykaz certyfikatów potwierdzających efekty uczenia się dla kwalifikacji na poziomie 8 PRK w zakresie znajomości nowożytnego języka obcego stanowi Załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu),
- dokument wydany przez Dyrektora Szkoły Doktorskiej UEK poświadczający uzyskanie efektów uczenia się dla kwalifikacji na poziomie 8 PRK
- zatwierdzony przez promotora raport JSA,
- oświadczenie autora rozprawy doktorskiej – FORMULARZ
KROK 11. Ocena rozprawy doktorskiej przez zewnętrznych recenzentów
Właściwa Rada Dyscypliny wyznacza 3 recenzentów spośród osób niebędących pracownikami UEK oraz uczelni, instytutu PAN, instytutu badawczego albo instytutu międzynarodowego, Centrum Łukasiewicz albo instytutu Sieci Łukasiewicz, których pracownikiem jest osoba ubiegająca się o stopień doktora.
Recenzenci sporządzają recenzję rozprawy doktorskiej w terminie 2 miesięcy od dnia jej doręczenia. Recenzentem może być osoba posiadająca stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora. Recenzentem może być osoba niespełniająca warunków określonych w ust. 3, która jest pracownikiem zagranicznej uczelni lub instytucji naukowej, jeżeli Rada Dyscypliny uzna, że osoba ta posiada znaczące osiągnięcia w zakresie zagadnień naukowych, których dotyczy rozprawa doktorska.
KROK 12. Egzamin doktorski
Dopuszczenie do obrony rozprawy doktorskiej wymaga złożenia egzaminu doktorskiego z wynikiem pozytywnym. Egzamin doktorski przeprowadza komisja egzaminacyjna. W skład komisji do przeprowadzenia e
KROK 13. Dopuszczenie osoby ubiegającej się o stopień doktora do obrony rozprawy doktorskiej
Po wpłynięciu do Komisji doktorskiej recenzji, Komisja doktorska rozstrzyga w przedmiocie dopuszczenia doktoranta do publicznej obrony rozprawy doktorskiej. Rozstrzygnięcie w przedmiocie dopuszczenia do obrony zapada w formie postanowienia.
Do obrony rozprawy doktorskiej może być dopuszczona osoba, która łącznie:
a. uzyskała pozytywne recenzje od co najmniej 2 recenzentów
b. złożyła egzamin doktorski z wynikiem pozytywnym.
KROK 14. Publiczna obrona rozprawy doktorskiej
Publiczna obrona pracy doktorskiej przeprowadzana jest przed Komisją doktorską.
KROK 15. Nadanie stopnia doktora
Nadanie stopnia doktora następuje na mocy uchwały podjętej przez Radę Dyscypliny w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy jej statutowego składu.